Suchy lód to produkt uboczny innych procesów przemysłowych np. produkcji amoniaku. W procesach tych odzyskuje się CO2, oczyszcza, skrapla i wykorzystuje ponownie, a jedną z ważnych cech suchego lodu jest temperatura: -78,5 °C, która może generować problemy w czyszczeniu.

Zasada działania czyszczenia suchym lodem

1. Energia kinetyczna – granulki suchego lodu są wydmuchiwane z dyszy z ponaddźwiękową prędkością i uderzają w oczyszczaną powierzchnię. Energia kinetyczna granulek lodu przekazana na powierzchnię niszczy strukturę zanieczyszczeń.

2. Niska temperatura – granulki suchego lodu uderzając w powierzchnię z zanieczyszczeniami wywołują szok termiczny spowodowany niską temperaturą suchego lodu -78,5ºC. Różnica temperatur pomiędzy powierzchnią zanieczyszczeń i suchym lodem doprowadza do mikropęknięć ułatwiających odpadanie zanieczyszczeń od powierzchni.

Temperatura podłoża po czyszczeniu spada chwilowo jedynie o ok. 5-7ºC.

3. Mikroeksplozja – granulki suchego lodu uderzając w czyszczoną powierzchnię zmieniają swój stan skupienia na gazowy. Zmiana ta ma miejsce w pęknięciach zanieczyszczenia. Podczas zmiany stanu skupienia następuje zwiększenie objętości do ponad 700 razy większej niż objętość granulek i dzięki temu zanieczyszczenia są odrywane od podłoża.

Do zalet zastosowania tej technologii należą:

  • Ograniczony czas wyłączenia maszyn z pracy podczas czyszczenia
  • Szybkość i dokładność czyszczenia
  • Eliminacja uszkodzeń czyszczonej powierzchni
  • Ograniczenie odpadów
  • Redukcja lub eliminacja rozpuszczalników
  • Zwiększone bezpieczeństwo czyszczenia

Czyszczenie suchym lodem jest wykorzystywane w aplikacjach takich jak przemysł lotniczy i motoryzacyjny, energetyka, renowacja drewna i zabytków, przemysł spożywczy, przemysł opakowaniowy, przemysł farmaceutyczny, termoformowanie, przemysł drukarski, przemysł gumowy, czyszczenie w ogólnym utrzymaniu ruchu i wiele innych.

Granulat suchego lodu jest przyspieszany z wykorzystaniem sprężonego powietrza, a biorąc pod uwagę, że jest to strumieniowa metoda czyszczenia i dodatkowo medium czyszczące ma temperaturę -78,5oC to jakość sprężonego powietrza jest bardzo ważna dla procesu.

Sprężone powietrze powinno być pozbawione wilgoci, oczyszczone i podawane w odpowiedniej ilości i o odpowiednim ciśnieniu.

Jeżeli temperatura sprężonego powietrza spadnie poniżej ciśnieniowego punktu rosy, to spowoduje to zawilgocenie powietrza, które przepływając przez maszynę zacznie wyszraniać się wewnątrz maszyny, przewodów i dysz ograniczając skuteczność czyszczenia, a nawet prowadząc do zablokowania maszyny. Niektóre modele maszyny do czyszczenia suchym lodem posiadają silniki pneumatyczne do napędzania wirnika dozującego suchy lód i wilgotne powietrze potrafi spowolnić lub nawet zatrzymać ich ruch obrotowy.

Wilgoć wytworzona w procesie sprężania powietrza, która nie będzie usunięta przez system uzdatniania powietrza, przemieszczając się przez system czyszczenia suchym lodem zostaje wymrożona, a następnie wydmuchana na czyszczoną powierzchnię. Lód wodny ma znacznie wyższą twardość od suchego lodu i może spowodować uszkodzenia czyszczonej powierzchni.

Rozwiązaniem powyższego problemu jest zastosowanie kompresora wyposażonego w chłodnicę końcową, separator cyklonowy, układ filtracji sprężonego powietrza i jego podgrzewania. Wśród sprężarek produkowanych przez firmę CompAir istnieje kilka modeli dedykowanych do czyszczenia suchym lodem: C105-14, C65-10, C55-14 i  C35-10.

Wybór modelu uzależniony jest od parametrów roboczych maszyny do czyszczenia suchym lodem.

Każda maszyna posiada określone zapotrzebowanie na sprężone powietrze i ciśnienie uzależnione od trzech czynników:

  • rodzaj napędu wirnika dozującego,
  • wersja ciśnieniowa maszyny
  • stosowane dysze.

Niezależnie od producenta maszyn do czyszczenia suchym lodem i konstrukcji, zawsze wydmuchiwanym medium będzie suchy lód o temperaturze -78,5oC, który w długim okresie czasu pracy schłodzi wewnętrzne części maszyny i będzie powodować wyszronienie wilgoci. Dlatego ważne jest, aby sprężone było odpowiednio uzdatnione.

Sprężarki CompAir posiadają opcjonalne chłodnice końcowe z automatyczną separacją wody, zestaw filtrów, podgrzewacz sprężonego powietrza i przyłącza od ¾” do 2”. Wśród oferowanych modeli można dobrać sprężarkę o odpowiednim przepływie sprężonego powietrza i wersji ciśnieniowej. A każda ze sprężarek zapewnia stabilny przepływ sprężonego powietrza.

W sprawie doboru przewoźnej sprężarki do maszyny do czyszczenia suchym lodem skontaktuj się z nami lub pobierz ulotkę z informacjami o czyszczeniu suchym lodem.